Naselje pod nazivom “Körnle” uistinu je uzoran projekt zajednice koju čini 20.000 stanovnika, 20 km udaljeno od gradske jezgre Stuttgarta. Radi se o zemljištu koje su sačinjavali voćnjaci, vinogradi i livade, što uistinu nije bila olakotna okolnost u trenutku kada se pristupilo projektu izrade stambenog naselja.
Čak naprotiv: donošenje takve odluke pokrenulo je plimu svih mogućih zaštitara, ekologa i ljubitelja prirode sa svojim primjedbama i zahtjevima, a projekt je realiziran zahvaljujući dobroj volji i sklonosti kompromisu svih upletenih u ovu priču.
Od zemljišta veličine cca. 2,6 ha za gradnju objekata iskorištene su samo 2/3 površine na kojoj je smješteno oko 70 vrlo raznolikih stambenih jedinica. Na jednom mjestu našli su se arhitektonski i konstruktivno različiti objekti za jednu obitelj, dvojni objekti, kuće na tri etaže, prizemnice i sl. Drveni montažni objekti jednako su zastupljeni kao i moderne masivne kuće. Raznolikost je prisutna i u arhitektonskom izražaju bez obzira na činjenicu da je sva gradnja morala zadovoljiti najviše ekološke standarde; dosljedni energetski štedljivi objekti stoje uz bok trenutno vrlo modernim objektima ravnih krovova koji se protežu više u širinu nego visinu.
Da bi se izbjegla velika odstupanja u vanjskom obliku, postavljena su neka stroga pravila; npr. sve su fasade morale biti drvene, tonovi boja nisu smjeli odskakati od prirodnog okoliša (dakle, korišteni su uglavnom crveni i zeleni tonovi), ravni krovovi trebali su biti ozelenjeni, svaki objekt morao je sadržavati kišnicu i centralno smještenu garažu itd. Orijentacija svih objekata je linearna i prati strukturu zemljišta, a samo je svaki drugi red stabala smio biti porušen i time je izvorni oblik krajolika skoro u cijelosti sačuvan. Stanovanje usred voćnjaka nije ovdje utopija, nego stvarnost.
Jako lijepo uređen vrt. Sviđa mi se uređenje vrta. Uh mogu si misliti, takav život sigurno je san snova.
OdgovoriIzbriši