petak, 27. ožujka 2009.

S malo mašte do kreativno osmišljenih okućnica


Bakino cvijeće u vašem vrtu
Danas se u oblikovanju koriste razne moderne vrste, dok smo gotovo potpuno zaboravili na stare sorte koje su uzgajale naše mame i bake. Međutim, te vrste imaju posebnu draž i tako su čarobne u svom starinskom štihu.
Puno smo puta već govorili o raznim vrstama cvijeća, o načinu njihova uzgoja i korištenju cvijeća iz naših cvjetnih gredica za bukete. Danas se u oblikovanju koriste razne moderne vrste, dok smo gotovo potpuno zaboravili na stare sorte koje su uzgajale naše mame i bake. Međutim, one imaju posebnu draž i tako su čarobne u svom starinskom štihu. Kao da nas svaki pogled na takvu gredicu vraća u djetinjstvo, poput poznatih Proustovih kolačića.
To su izuzetno otporne i nezahtjevne vrste spremne da uz mali angažman i ulaganja daju maksimum. Stoga su upravo idealne za one koji nemaju previše vremena, znanja i novca da se posvete sistematskom uzgoju bilja i uređenju vrta. Budući da je neke od tih vrsta teško naći u sjemenarnicama ili u rasadnicima, jer kao što smo rekli, više nisu >in<, predlažem vam da posjetite vlasnike vrtova koji ih još imaju u svome dvorištu. Osim što ćete doprinijeti bogatstvu vrsta u vlastitom vrtu, obnovit ćete stara prijateljstva i stvoriti nova. Jer, danas u svijetu postoje mnoge udruge ljubitelja vrtlarenja gdje se razmjenjuju iskustva, ali i sadni materijal.
Sve te vrste imaju izuzetnu sposobnost razmnožavanja tako da neće biti prezahtjevno unijet ih u vlastiti prostor. Također, to su vrste koje imaju produženu cvatnju tako da ćete u njihovim prekrasnim bojama, mirisima i oblicima moći uživati od ranog proljeća do kasne jeseni. U proljeće će cvjetati narcis, šafran, visibaba, kukurijek, šeboj, tulipan i potočnica. U kasno proljeće i rano ljeto razveselit će vas makovi, turski karanfili, božuri, ruže, perunike i ljiljani. Cijelo ljeto u vašem vrtu bit će raj za cinije, nevene, rudbekiju, hortenziju, sljez, ivančicu, lijepu katu. Kada prođu sve te vrućine, u vrtu će ipak ostati rascvjetale dalije te jesenske anemone i zvjezdani. Zimu ćemo dočekati uz bogati asortiman krizantema.

Vrtovi koji odišu spontanošću i prirodnošću

Budući da se nekad bilje uzgajalo samo u korisne svrhe, bilo je prioritetno utilitarno vrtlarenje, mnoge od tih biljaka sadilo se zbog njihovih ljekovitih svojstava. Iz toga su se razloga uzgajali ljiljan, perunika, sljez, neven. Tek nakon toga, u čovjeku je nastala potreba za zadovoljavanjem i estetske komponente. Sve su ove vrste izuzetna paša za pčele tako da će u ovako šarolikom vrtu biti vrlo živo, a oprašivanje vašeg bilja bit će izuzetno uspješno.
Ovakvi vrtovi imaju dušu jer odišu spontanošću i prirodnošću. Budući da ćete do nekih vrsta teže doći u trenutku kada to budete željeli, ostavite si prazan prostor u gredici gdje ćete tu biljku moći posaditi kada je nabavite. Planirajte cvjetnu gredicu na način da osigurate prostor za sadnju lukovica, trajnica i ljetnica.
Sa sadnjom trajnica budite posebno oprezni jer će one tu ostati nekoliko godina, da ne biste odabirom krive lokacije imali otežan uzgoj sljedećih godina. Jednogodišnje cvijeće sijte svake godine nanovo, ali pripazite da to bude uvijek na drugo mjesto. Tako ćete izbjeći pojavu bolesti i štetnika u tlu koji napadaju određenu vrstu.
Manje biljčice i one sitnijih cvjetova sijte u većim skupinama da bi bolje došle do izražaja. Pripazite da u jednoj gredici ne bude previše raznobojnog cvijeća da ne bi djelovala neuredno i neskladno. S bijelom nikada ne možete pogriješiti, a i mnoge od ovih starinskih vrsta imaju upravo cvijet bijele boje (narcis, ivančica, kamilica, stolisnik). Ovakvim izborom cvijeća možete ukrasiti i ulaz pred kućom, a ne sam prostor u vrtu. Bit će to izuzetna dobrodošlica svakom gostu.

Nema komentara:

Objavi komentar